ZABAWY PALUSZKOWE

Zabawy paluszkowe jak sama nazwa wskazuje to zabawy z wykorzystaniem palców. Stwarzają okazję do bliskiego kontaktu rodzica z dzieckiem. Poprzez zabawy paluszkowe dziecko uczy się słuchania treści wierszyków i historyjek opowiadanych przez dorosłego, przez co poznaje nowe słownictwo. Dziecko  przyswaja sobie umiejętność naśladowania, a tym samym usprawnia dłonie i palce, czyli podnosi swoją sprawność manualną. Natomiast śledząc ruchy rąk dorosłego ćwiczy percepcję wzrokową i koncentrację uwagi. Zabawy  te  ułatwiają dziecku  poznanie schematu własnego ciała, w szczególności rąk, nóg i palców. Podczas zabaw paluszkowych dziecko czuje się bezpieczne, bo potrafi przewidzieć, co będzie dalej. Wyzwalają one u dziecka wiele pozytywnych emocji. Wierszyki wzbogacają słownictwo dziecka, wpływając na rozwój mowy. Pogłębiają więź emocjonalną między rodzicem, a dzieckiem. Uczą podstaw komunikowania się - naprzemienności, która jest podstawą dialogu. Pomagają się zrelaksować i skoncentrować na konkretnej czynności, co małym dzieciom często przychodzi z trudem. Niewątpliwą zaletą tych zabaw jest to, że możemy bawić się nimi wszędzie, nie potrzeba specjalnego miejsca, aby je przeprowadzić. Dzięki temu mogą się okazać bardzo przydatne w podróży, w poczekalni u lekarza, czy też wszędzie tam, gdzie nie mamy zabawek. Jednak najważniejsze w przypadku zabaw paluszkowych jest to, że dzięki zabawnej formie wierszyków i prostej możliwości zilustrowania ich gestem, zarówno dzieciom, jak i dorosłym dostarczają wiele radości. Wiele z nich znamy: „Kominiarz”, „Sroczka”, „Idzie rak”. Oto inne przykłady:

Grota misia
Tu jest grota. (Pokazujemy pięść.)
W środku miś (Zginamy kciuk i wsadzamy pod złożone palce.)
Proszę, misiu, na dwór wyjdź (Stukamy w pięść.)
O! Wyszedł miś. (Wysuwamy kciuk.)
Pada deszczyk
Pada deszczyk, pada, pada,
(Uderzamy palcem o podłogę.)
coraz prędzej z nieba spada.
(Przebieramy wszystkimi palcami.)
Jak z konewki woda leci,
(Uderzamy całymi dłońmi o podłogę.)
A tu błyskawica świeci...
( Prostujemy się i klaszczemy w dłonie nad głową.)
Grzmot !!!
(Tupiemy stopami o podłogę.)           bbbbbbbbbbbbbbbbbbb

Literatura:
„Zabawy paluszkowe”, Krzysztof Sąsiadek