Wycieczka do fabryki bombek Silverado  w Józefowie

Dzieci z grupy VI, VII oraz VIII były z wizytą w fabryce bombek choinkowych  SILVERADO. Po przybyciu na miejsce, zostaliśmy zaproszeni do pomieszczenia zwanego wzorcownią. A tam… tysiące  bombek  o najróżniejszych kształtach i kolorach.  Były tam ozdoby okrągłe, a także w kształcie zwierząt leśnych,  morskich, owoców , pojazdów, zabawek, kwiatów, tortów, przedmiotów codziennego użytku oraz wiele, wiele innych. Zarówno dzieci, jak i Panie nie mogły oderwać oczu od tych wspaniałości ! Ale jak się robi takie cuda ?

Opuściliśmy wzorcownię i udaliśmy się do pomieszczenia, zwanego dmuchalnią , gdzie Pan zademonstrował sposób wydmuchiwania bombek. Do produkcji używa się szkła. Najpierw szklane rurki  Pan rozgrzewał   nad gazowymi palnikami. Rozgrzane szkło staje się podatne na formowanie. Z miękkiego szkła wykonał okrągłe bombki oraz szyszkę , poprzez  włożenie do foremki. Dzieci były niezwykle zafascynowane tym co widziały. Następnie poszliśmy do srebrzalni zobaczyć jak  maluje się bombki. Wszystkie  ozdoby choinkowe szklane są od środka srebrzone azotanem srebra. Wlewa się  roztwór do środka bombki, a następnie wkłada do garnka z gorącą wodą. Po wypowiedzeniu czarodziejskiego zaklęcia Pani wyjęła z gorącej wody srebrne bombki, które w dodatku były zimne w dotyku. Po wysuszeniu srebrne ozdoby wędrują do lakierni, gdzie są  malowane na wybrane kolory oraz zdobione. Wszystkie te prace wykonywane są ręcznie, bez użycia maszyn. Nasze przedszkolaki również zamieniły się w rzemieślników i dostały własną bombkę do pomalowania i dekorowania. Powstały istne arcydzieła! Podczas, gdy nasze prace suszyły się,  zostaliśmy poczęstowani pączkami i herbatą.

Dostaliśmy w prezencie wykonane przez nas bombki. Tak piękne ozdoby, dzieci  na pewno  powieszą   na choince w swoim domu. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do przedszkola.

Wycieczka do fabryki bombek Silverado