Dzień kapusty - relacja

Dnia 6 marca odbył się w naszym przedszkolu Dzień Kapusty. Była to impreza dla wszystkich przedszkolaków, które w tym roku szkolnym poznają zdrowotne wartości owoców i warzyw. Uczestniczyły już w Dniu Ziemniaka, Marchewki i Jabłka. Na Dzień Kapusty dzieci ubrały się w stroje koloru zielonego.

Po śniadaniu dzieci ze wszystkich grup spotkały się w sali ruchowej. Po rozwiązaniu zagadki dotyczącej kapusty obejrzały: kapustę białą, czerwoną, rzymską, pekińską i brukselkę. Usłyszały o ich wartościach zdrowotnych i obejrzały przedstawienie pt. "Jarzynowy stragan" w wykonaniu dzieci z grupy V. Wesoło bawiły się przy piosence "Witaminki" pląsając i śpiewając refren.

Następnie dzieci uczestniczyły w pokazie kiszenia kapusty, obserwowały jej szatkowanie, ugniatanie w słoiku z marchewką i solą. Mogły degustować i porównywać smaki kapusty świeżej i kiszonej. W trakcie kiszenia słuchały piosenki "Rwetes u Basi" będącej instruktażem kiszenia kapusty.

Kolejnym punktem były konkursy dla dzieci. Trzy i czterolatki uczestniczyły w konkurencjach zręcznościowych z kapustą, a pięcio i sześciolatki rozwiązywały quiz. Przedszkolaki świetnie poradziły sobie z zadaniami, było dużo śmiechu i gorący doping.

Na zakończenie imprezy dzieci tańczyły przy piosence "Ogórek". Po tej sporej dawce "witaminowych wiadomości" rozeszły się do sal. Tego dnia w czasie obiadu jadły surówkę z czerwonej kapusty i gotowaną brukselkę.

Myślę, że Dzień Kapusty dostarczył dzieciom okazji do wesołej zabawy i zachęcił do spożywania warzyw zgodnie z promowanym przez przedszkole zdrowym stylem życia.

Elżbieta Śladowska

Dzień kapusty 6.03.2018